Jak připravit data do tisku - spadávka

Už se vám stalo, že jste si nechali vytisknout obrázek na celou „áčtyřku“ a tiskárna vám ho předala s bílými okraji? Mám teď chvilku čas mezi tiskem a přípravou další zakázky. Dnes si tedy řekneme, proč tomu tak je a jak tomuto nechtěnému výsledku příště předejít.

Než s přípravou dat začnu

Před přípravou podkladu pro tisk je nejdříve nutné se rozhodnout, jestli mi bílé okraje vadí nebo ne. Tisknu-li běžný dokument na bílém pozadí (skripta, smlouvu, knížku), spadávka mě nezajímá a data si chystám podle svého. Pokud chci ale celobarevný plakát nebo leták, musím počítat s tím, že tiskárny netisknou až do okrajů. Asi vás napadne, že řešením může být vytisknout si „áčtyřkový“ leták na A3 a nechat si jej oříznout. Pokud má ale ořez vypadat profesionálně, je potřeba počítat s alespoň 3 mm okrajem po každé straně, který řezačka potřebuje k odchylce. Navíc tiskárna vám na A3+ dostane dvě A4 a vy tak šetříte za tisk. Často se nám stává, že zákazník si sám nachystá vyřazení na velký arch. Počítá, že na A3 se vejdou čtyři letáky A5 a tak nám nachystá data. To nedělejte. Jednak většinou nevíte, na jaký formát tiskárna tiskne (někdo na B1, někdo na B3, někdo na SRA). Jednak spadávka pak není spadávkou a v neposlední řadě tiskárny mají své řezací programy, přes které si data potřebují nachystat. Takže data vždy chystáme ve finálním požadovaném formátu + prostor pro ořez.

Samotné nastavení spadávky

Nastavit si spadávku není nic složitého, grafické programy to umí samy, v těch ostatních si pomůžeme selským rozumem. Nutné je dodržet pár základních pravidel:

Se spadávkou počítám už od začátku. Při nastavení velikosti výsledného dokumentu automaticky připočítám ke každé straně 3 mm (pro leták A4 tedy nachystám velikost 216 x 303 mm, pro A5 154 x 216 mm atd.). Do této zóny pro ořez a cca 0,5 cm od ní směrem dovnitř neumisťuji žádné texty, obrázky a další objekty, které nechci, aby byly ve výsledku ořízlé nebo úplně na okraji papíru.

Všechny objekty (obrázek, grafika, linka apod.), které budou tištěny až do kraje papíru, musí o 3 mm přesahovat formát stránky.

Pro snadný a hlavně přesný ořez je dobré v dokumentu nastavit také ořezové značky. To ale pouze v případě, že disponujete grafickými programy (Adobe, Corel). Chystáte-li podklad ve Wordu, zbytečně byste se trápili – řekněte tiskárně nebo agentuře, že máte dokument nachystán se spadávkou (3 mm na každé straně), oni si s tím poradí.

Nastavení spadávky a ořezových značek podle typu programu:

Adobe (InDesign, Illustrator)

Nový dokument – Spadávka a popis (pokud se nezobrazuje, klikněte na možnost „Více voleb“ – Spadávka – 3 mm po všech stranách – OK).

Na závěr, při exportu dokumentu nezapomeňte zaškrtnout pole zobrazení spadávky – Exportovat Adobe PDF – Značky a spadávky – Spadávka a popis – Použít nastavení spadávky z dokumentu.

Corel Draw

V Corelu si spadávku nastavíte hodně podobně jako v InDesignu, řeknu vám konkrétně, jak na to: Layout – Page setup – Bleed – Show bleed area.

A při výstupu opět nezapomeňte na Save as – PDF – Prepress – Bleed limit (+ Crop marks).

Běžné programy (Malování, Microsoft Word, MS Picture Manager)

Pokud chcete vytvořit dokument o velikosti A4, zadejte si velikost dokumentu 216 x 303 mm a okraje si nastavte na 210 x 297 mm. Budete vědět, že vše, co je za těmito okraji, bude oříznuto.

Pár pojmů na závěr

Spadávka= nutný přesah pro možnost tisku až po okraje dokumentu

Ořezové značky = linie označující výsledný formát papíru po ořezu

Safe zóna= prostor mezi okrajem papíru a ořezovými značkami, nutný pro vytištění dokumentu v celém rozsahu

Držím palce při nastavování a klidně nám zavolejte nebo napište, když nebude něco jasné.